Centrum Symulacji Medycznych

Kontaktul. Kurpińskiego 19, 85-096 Bydgoszcz
tel.: +48 52 585-35-35
e-mail: csm@cm.umk.pl

Sukces naszych studentów w Ogólnopolskich Zawodach Symulacji "SimChallenge 2021"

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Zofia Tekień - Jankowska

W dniach 24 i 25 czerwca w Centrum Symulacji Medycznej Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, odbyły się Ogólnopolskie Zawody Symulacji Medycznej, w których zespół reprezentujący CM UMK wywalczył II miejsce.

W zawodach brało udział 10 zespołów reprezentujących następujące uczelnie medyczne:
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny im Piastów Śląskich we Wrocławiu
Uniwersytet Medyczny  im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Uniwersytet Warmińsko – Mazurski  Collegium Medicum w Olsztynie
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Mikołaja Kopernika Collegium Medicum im Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy

Grupa naszych bohaterów to:

Malwina Kosińska, Anna Kopeć, Dominika Tegene –  studentki V roku kierunku lekarskiego i Patrycja Aktanorowicz studentka III roku kierunku ratownictwo medyczne oraz Mikołaj Raczyński student II roku kierunku ratownictwo medyczne.

W pierwszym dniu zawodów zespoły zmagały się z przypadkiem kobiety, u której rozpoczęła się akcja porodowa na klatce schodowej, następnie z pacjentem urazowym z odmą prężną. W kolejnym scenariuszu należało rozpoznać u dziecka sepsę i postępować zgodnie z algorytmem. Był również pacjent w warunkach domowych z podłączonym LVAD, urządzeniem  wspomagającym pracę lewej komory serca. Trudnym scenariuszem było podjęcie odpowiednich działań  i rozmowa z  kobietą po doznanej przemocy seksualnej. Kolejnym zadaniem była sztafeta procedur medycznych takich jak: założenie wkłucia obwodowego, podanie leku drogą dożylną z wykorzystaniem pompy infuzyjnej, wykonanie i ocena usg, technika laparoskopowa.

Drugiego dnia okazało się, że walczymy o finał – niesamowita radość.  Scenariusze rzeczywiście na miarę finału. Pierwszy pacjent z bólem w klatce piersiowej – okazało się, że uzależniony od opioidów, natomiast drugi z urazem kręgosłupa po skoku na główkę do płytkiej wody we wstrząsie rdzeniowym.

 

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.
Logo Fundusze Europejskie - Rzeczposoplita Polska - Unia Europejska

Projekt pn. „Nauczanie symulacyjne drogą rozwoju dydaktyki medycznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020